Способи установки поршневого пальця

Поршневий палець призначений для з'єднання поршня з шатуном та є одним з найбільш навантажених елементів двигуна. При своїх компактних розмірах, в умовах ударного навантаження та обмеженості мастила, він повинен передавати велике зусилля з поршня на шатун та назад. Далі, опис способів та особливостей установки поршневого пальця.

Фіксований поршневий палець

Нерухомо закріплений у верхній голівці шатуна клеммовим затискачем, болтами або запресований. Цей вид пальця може обертатися тільки в бобишках поршня.

Плаваючий поршневий палець

Може обертатися як у шатуні, так і в бобишках поршня. У більшості випадків від осьового переміщення утримується стопорними кільцями. При плаваючому пальці навантаження на деталі більш рівномірне та запобігає односторонньому зносу пальця. Плаваюча посадка виключає необхідність дороботки сполучення «поршень-палець», воно вже готове до максимальних навантажень відразу після збирання. Така установка сприяє створенню мастильної плівки в бобишках поршня та захищає отвір від надмірних навантажень та стирання. Плаваюча посадка пальця зберігає ресурс отворів на 40% довше.

Поршневий палець. Особливості установки.

До точності посадки пальця в отворі бобишки поршня пред'являються високі вимоги. У разі збільшеного зазору двигун буде «стукати», а також почне швидко зношуватися поверхня бобишки.

При недостатньому зазорі, встановити палець в поршень буде важко або неможливо. Крім того, у пальця не буде можливості обертатися в поршні.

Фіксований палець

Раніше для правильної роботи двигуна палець мав дещо більший, в порівнянні з отворами поршня діаметр, та встановлювався в нагрітий поршень, оскільки необхідний в сполученні палець-поршень зазор (0,005-0,010 мм), досягався лише при робочій температурі двигуна.

Потужність сучасних двигунів передбачає збільшене навантаження на поршневий палець. Разом з тим, її збільшення не призводить до руйнування пальця, оскільки у нього є значний запас міцності. Однак палець все одно буде деформуватися від впливу навантажень.

При роботі двигуна величина деформації пальця може перевищити величину зазору між пальцем та поршнем. Як наслідок, в пальці та в бобишках поршня виникають значні напруження. Це призводить до швидкого зносу поверхонь та руйнування деталей.

Плаваючий палець

Зараз для забезпечення довгої та надійної роботи двигуна посадка пальця в поршні була змінена: якщо раніше в холодному стані в сполученні палець-поршень забезпечувався натяг від 0 до 0,01 мм, то зараз зазор становить від 0,003 до 0,015 мм. При такій посадці для установки пальця не потрібно попередньо нагрівати поршень.